مشاوره ترک اعتیاد مشاوره ترک اعتیاد .

مشاوره ترک اعتیاد

چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟

از پزشک آرام اما مطمئنی که توصیه اش برای تان حجت است گرفته تا سخنران کاریزماتیکی که الهامبخش تک تک شنوندگان اش می شود، تمام افراد دارای اعتماد به نفس، درست همان خصلت هایی را دارند که محبوب دل همه آدم هاست.

به هر بُعد از زندگی که نگاه کنید، اعتماد به نفس نقش بی اندازه پراهمیتی در آن ایفا می کند. با این همه، افراد فراوانی هنوز برای رسیدن به آن در تقلا و تکاپو هستند. بخش ناراحت کننده ماجرا این است که این قضیه می تواند یک چرخه معیوب باشد: کسانی که اعتماد به نفس ندارند، به سختی می توانند موفق شوند، کسی هم که مدام شکست می خورد، بدون شک اعتماد به نفسش سقوط خواهد کرد. مثلا اگر کسی بیاید و ایده محصولی جدید را برای سرمایه داران عرضهکند اما مدام نگران باشد، این پا و آن پا شود و دم به دقیقه معذرت بخواهد؛ خب معلوم است که شنونده ها زیاد تمایلی به حمایت از آن ایده نخواهند داشت.

از طرفی، وقتی ایده پرداز مورد نظر اعتماد به نفس دارد، مخاطبانش هم راحت تر راضی می شوند. مردم دوست دارند به کسی گوش کنند که واضح و روشن صحبت کند، سرش را بالا بگیرد، سوالات را با اطمینان جواب بدهد و اگر چیزی را نمی دانست، بی شرمندگی به آن اذعان کند.

خلاصه کلام این که افراد مطمئن در دیگران هم اطمینان ایجاد می کنند؛ فرقی نمی کند این دیگران شنونده سخنرانی شان باشند، همکار و رئیس و مشتری باشند یا دوست و آشنایشان. همین جلب اعتماد و اطمینان دیگران، یکی از اصلی ترین دلایلی است که یک فرد دارای اعتماد به نفس خود به خود فردی موفق است.

قسمت خوب قضیه این است که اعتماد به نفس کاملا یادگرفتنی است! فرقی هم نمی کند که بخواهید اعتماد به نفس خودتان را زیاد کنید یا برای تقویت آن در افراد دوروبرتان بکوشید.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۰۷:۲۹ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

عوارض داروها بر سلامت روان چیست؟

در این مبحث به بررسی و تحلیل عوارض داروها بر سلامت روان افراد می پردازیم. اگرچه داروهای شیمیایی با هدف درمان انواع بیماری ها تجویز می گردند، اما با تمام فواید و مزیت ها ممکن است برای بلند مدت یا کوتاه مدت فرد را با عوارضی روبرو ساخته و زندگی او را تحت شعاع خود قرار دهد. اگرچه مصرف داروهای تجویزی برای کاهش یا از بین بردن علائم بیماری ها صورت می گیرد، اما در بسیاری مواقع با عوارض جانبی خفیف یا شدیدی همراه می باشد.

بر همین اساس، رخ دادن هر گونه تغییر عملکرد یا واکنش ناخواسته و زیان آور فیزیولوژیک بدن که در اثر مصرف داروها ایجاد می گردد، مفهوم عوارض دارویی را تداعی می کند. از سوی دیگر، مصرف دارو به منظور درمان، تشخیص و پیشگیری از بیماری، یک امر اجتناب ناپذیر به شمار می رود. از طرف دیگر، برخورداری از امنیت خاطر، داشتن ذهنی سالم و تفکر سازنده، احساس امنیت و به طور کلی بهداشت روان، از مؤلفه های مهم و تاثیرگذار در ابعاد زندگی انسان به شمار می آید.

در این میان بیماری های روحی و روانی مانند اضطراب، استرس و افسردگی سلامت روان فرد را نشانه رفته و ضمن تاثیرگذاری بر تمام ابعاد زندگی فرد، حس رضایتمندی و آرامش خاطر او را کاهش می دهد. به همین جهت، تجویز داروهای متناسب با نوع عارضه برای بازگرداندن سلامت روان فرد در دستور کار قرار می گیرد. در این بین، عوارض داروها بر سلامت روان را نمی توان نادیده گرفت.

نحوه تاثیرگذاری داروها بر سلامت روان

عوارض داروها بر سلامت روان و تاثیرگذاری آنها متناسب با نوع دارو و دوز مصرف شده می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، مصرف دارو نقش مهم و برجسته ای را در درمان بیماری های مختلف ایفا می نماید. اگرچه دارو، به عنوان یکی از مؤلفه های تاثیرگذار برای بازگرداندن صحت و سلامتی در وجود فرد می باشد، اما در کنار مزیت های فراوان داروها، عوارضی نیز در اثر مصرف آنها ایجاد می گردد.


برچسب: دارو ، سلامت روان، دارو و سلامت روان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۵۴:۵۹ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

با خوردن این مواد غذایی مجاز، معتاد می‌شوید!

همه بارها شنیده‌ایم که به دلیل زیان‌های بسیاری که مواد مخدر دارند باید از آنها دوری کرد. با این حال از قدیم گفته‌اند ترک عادت موجب مرض است و هیچ شکی نیست که ترک اعتیاد کار دشواری است. در همین مورد موضوعی وجود دارد که اغلب ما از آن غافل می‌شویم، این که تنها داروها و مواد مخدر نیستند که باعث ایجاد اعتیاد می‌شوند، بسیاری از غذاها هم می‌توانند اعتیاد ایجاد کنند و حتی مواد تشکیل دهنده‌ی آنها نیز بسیار شبیه به مواد مخدر است و می‌توانند آثاری مشابه مخدرها را روی بدن انسان باقی بگذارند. در حقیقت برخی از خوراکی‌ها از لحاظ جسمی و ذهنی ما را به خود وابسته می‌کنند، این در حالی است که ما هیچ تلاشی هم برای ترک آنها نمی‌کنیم زیرا کنار گذاشتن آنها را مضحک می‌دانیم.

1-شکلات

شکلات از آن جمله خوراکی‌هایی است که می‌تواند به اندازه‌ی مواد مخدر در بدن ما وابستگی ایجاد کند. دلیل این موضوع هم وجود قند، چربی، انکفالین و کافئین در کاکائو است. مواد موجود در شکلات‌ها باعث گشاد شدن عروق، کاهش ضربان قلب و ایجاد فشار خون می‌شوند و همین اتفاقات در بدن ما حس آرامش را ایجاد می‌کنند. تحقیقاتی که روی موش‌ها انجام شده نشان می‌دهند که آنها در برابر مواد تشکیل دهنده‌ی شکلات همان واکنشی را نشان می‌دهند که در مقابل مصرف هروئین و مورفین از خود بروز می‌دادند. همچنین این مواد باعث شده تا موش‌ها به خوردن شکلات علاقه‌مند شوند و مصرفشان افزایش یابد.


برچسب: مواد غذایی اعتیادآور،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۳۷:۰۵ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

بیماری دلیریوم چیست؟ علائم و درمان آن کدامند؟

روان‌آشفتگی یا دلیریوم (به انگلیسی: Delirium) درحقیقت اختلال کلیِ اعمالِ شناختی و عدم هشیاری است. دلیریوم حاد (از چند ساعت تا چند روز) سیری کوتاه دارد و وقتی عوامل سببی حذف شوند با بهبود سریع همراه است.
اختلال در جهت‌یابی، عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، اضطراب و ترس از ویژگی‌های این اختلال است.

چه عواملی در بروز دلیریوم نقش دارند؟

این اختلال 4 علت عمده دارد:

  1. علل جسمی، مانند عفونت‌ها
  2. سوء‌مصرف مواد، مانند ترکیبات افیونی و کوکائین
  3. صدمات مغزی
  4. علل متفرقه، مانند محرومیت از خواب به مدت طولانی، بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی مانند صرع، بیماری‌های قلبی‌عروقی مانند نارسایی قلب.
    همچنین اغلب داروها خصوصا زمانی که بیش از حد مصرف شوند، می‌توانند موجب بروز این اختلال شوند.

برچسب: دلیریوم ،،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۱:۱۶ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

۱۲ نشانه واضح اعتیاد به خرید

خرید کردن برای بسیاری از ما کار بسیار لذت بخشی است و البته انجام این کار در مواقع ضروری یا ایام خاصی مثل مهمانی ها امری کاملا طبیعی است اما کسانی که دچار اعتیاد به خرید هستند این کار را به شکلی افراطی انجام می دهند. تعداد افراد مبتلا به این اختلال بسیار زیاد است و محدود به جنسیت خاصی نمی شود. اما نشانه های اختلال اعتیاد به خرید چه هستند؟

۱- یک کمد پر از لباس دارید که هنوز استفاده نشده اند

افرادی که به خرید کردن اعتیاد دارند لزوما همیشه شیک و آراسته نیستند. در حقیقت، بسیاری از این افراد لباس ها یا وسایلی دارند که دست نخورده باقی مانده و یا تگ یا برچسب آن ها هنوز جدا نشده و آن ها را برای روزی که واقعا نیاز پیدا کنند ذخیره می کنند. در بین زنان، این خریدها اغلب به شکل لباس، جواهرات، کفش و اکسسوری است و مردان تمایل به وسایل گران قیمت تری مثل ساعت، دوریین و تجهیزات ورزشی دارند.

۲- نمی توانید یکی دو روزی را بدون خرید کردن سپری کنید

حتی خریدهای کوچکی مثل یک رژ لب جدید (در حالی که رژ لب دیگری به همان رنگ دارید) یا کارت های تبریک (در حالی که یک کشور پر از این کارت ها دارید) در صورتی که دائما انجام شوند می توانند نشان دهنده ی اعتیاد به خرید باشند. چون چنین خریدهای هر چند کوچک اما غیر ضروری ای، نشان دهنده ی عدم توانایی در کنترل خرج کردن است.


برچسب: اعتیاد ، اعتیاد به خرید، سبک زندگی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۱۳:۰۷ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

اعتـیـاد بـه رابطه جنسی

اعتـیـاد بـه سـکس

اعتـیـاد بـه سـکس به عدم توانایی در کنترل و یا به تعویق انداختن تمایلات و فــعالیتهای جنسی اطلاق می گـردد. در واقـع س/ک/س و اندیشدن به آن افکار معتاد را تحت سیـطره خـود قرار میدهـد و نـیـاز بـه انـگیـخـتـگـی جنـسی جـای نـــیاز بـه صمیمت را میــگیرد. علت آن معمولا بدرفتاری با معتادین در سنین کودکی اینگونه افراد میباشد.

استرس یـک عامل برانگیزنده و تشدید کننده اختلال اعتـیـاد بـه سـکس است. در واقــع فـــرد مـــعتاد از طریق سکس آلام عاطفی و عـقـده هـای روانــی خود را تسکین می دهد.باید توجه داشت که نباید اعتیاد بــه ســکـس را بـــا شــهــوت جنسی قوی اشتباه گرفت.فرد معـتاد به سـکس ممکن است دارای شـهـوت جـنـسـی اندکی باشد.اعتیاد به سکس در هر دو جنس زن و مـــرد مشاهده می گردد.در واقع با ارضـاء جــنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسـازی آدرنـالـیـن و آنـدومـرفیـنـها دست داده و وی را موقتا تسکین می دهد. مـعــمولا فرد معتاد بـه سـکس از رابـطـه جـنـســی خود لذت چندانی نمی برد زیـرا پــس از آن دچــار احساس گناه و شرمساری میگردد.


برچسب: اعتیاد به سکس ، اعتیاد به رابطه جنسی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۶:۴۷ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

نشانه های اعتیاد به اینترنت چیست؟

متأسفانه اعتیاد به اینترنت به پدیده‌ی رایجی تبدیل شده که روز‌به‌روز در حال افزایش است. شاید خود شما نیز به این نوع از اعتیاد دچار باشید یا در اطرافیان‌تان کسی را سراغ داشته باشید که با این مشکل روبه‌روست. اعتیاد به اینترنت مسئله‌ی کم‌اهمیتی نیست، زیرا کارایی ما را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود به جای انجام کارهای مفید، وقت خود را در اینترنت هدر بدهیم و از بسیاری از دستاوردهایی که در حالت عادی می‌توانستیم به دست بیاوریم، محروم شویم. خوشبختانه این نوع اعتیاد نیز قابل درمان است و می‌توان با آن مقابله کرد، ولی ابتدا باید نشانه‌های آن را بشناسیم و سپس برای درمان آن اقدام کنیم. در اینجا نیز ابتدا به بیان نشانه‌های اعتیاد به اینترنت و پیامدهای منفی آن می‌پردازیم و در پایان، توصیه‌هایی برای درمان آن ارائه می‌دهیم.

اعتیاد به اینترنت، اعتیادی رفتاری است که در آن، فرد به استفاده از اینترنت یا سایر دستگاه‌های آنلاین وابسته می‌شود تا از این طریق با استرس‌های زندگی مقابله کند. اعتیاد به اینترنت به‌طور گسترده‌ای پذیرفته شده است، به‌ویژه در کشورهایی که این اعتیاد، تعداد بسیار زیادی از مردم را تحت تأثیر قرار داده است؛ برای نمونه در کره‌ی جنوبی، اعتیاد به اینترنت یکی از مشکلات سلامتی ملی به شمار می‌آید. جالب است بدانید اغلب تحقیقات مرتبط با موضوع اعتیاد به اینترنت در آسیا انجام شده است. البته این مسئله در کشورهای توسعه‌یافته‌ی آمریکای شمالی و اروپا نیز به نگرانی رو‌به‌رشدی تبدیل شده است.


برچسب: اعتیاد به اینترنت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۱۰ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

۵ نشانه که می‌گویند شما به تنهایی نیاز دارید

همهٔ ما مشغله‌های مختلفی داریم و بسته به مسائل گوناگون، زمان قابل‌توجهی از روز را به کمک به دیگران و برآورده کردن نیازهای آنها اختصاص می‌دهیم. این روند ادامه پیدا می‌کند و درنهایت به جایی می‌رسیم که دیگر حتی توان انجام دادن ساده‌ترین کارها را هم در خود نمی‌بینیم. فکر می‌کنید علت این مسئله چیست؟ شاید مهم‌ترین دلیل این باشد که به‌مرور در این مشغله‌ها گم می‌شویم و خلوت کردن با خودمان را فراموش می‌کنیم. مقالهٔ امروز چطور به همین موضوع اختصاص دارد و درادامه، از تجربیات هنرمندی می‌خوانید که بر این مشکل غلبه کرده است. او ما را با ۵ نشانه‌ای که می‌گویند جسم و روح‌مان به‌ تنهایی نیاز دارند، آشنا خواهد کرد.

غروبی کاملا معمولی است: شام روی گاز است، همسرم در آشپزخانه مشغول کار است، بچه در اتاقش بازی می‌کند. من هم روی کاناپه سرگرم کتابخوانی هستم یا در اتاق‌خواب لباس‌ها را تا می‌کنم که همسرم سر می‌رسد و سؤالی می‌پرسد، یا بچه به‌هنگام بازی سروصدا راه می‌اندازد.

در موقعیت‌هایی مثل این بدون اینکه دست خودم باشد با خودم می‌گویم: «اَه، دوباره شروع شد.» و احساس می‌کنم که آدرنالین خونم بیشتر و بیشتر می‌شود.

این فریاد ناگهانی درونی به من نشان می‌دهد که طاقتم طاق شده است و موعد آن رسیده است که زمانی را به «خودم»، در تنهایی اختصاص دهم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۳:۳۶ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

یوگا در غلبه بر اعتیاد موثر است

معاون ستاد علوم شناختی تاکید کرد: روش‌هایی مانند یوگا که فرد را به عمق درون خود برده و از درون به بیرون هدایت می کند در مدیریت وسوسه مصرف مواد مخدر و مهار اعتیاد موثر است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر حامد اختیاری که با عنوان «پایه های عصبی - شناختی مداخلات مدیریت ولع» در همایش علمی «اعتیاد و آسیب های روانی» سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: پایه‌های عصبی شناختی به مداخلات مدیریت ولع و وسوسه کمک می کند. آگاهی از مدارهای مغزی دخیل در ولع مصرف مواد، ایده هایی برای درک بهتر پدیده ولع و طراحی مداخلات درمانی به ما می‌دهد.

وی با اشاره به تاثیر ورزش در کاهش ولع به مصرف مواد گفت: دانش ما در تصویربرداری مغزی به ما کمک می کند که دلایل دیگری را نیز به دلایل تاثیر ورزش در کاهش ولع به مصرف مواد، اضافه کنیم.

اختیاری با طرح چند سووال همچون این که آیا ولع، تنها یک نوع احساس است ؟ آیا این پدیده قابل تغییر است و چطور این تغییرات ایجاد می شود؟ چه طبقه بندی برای آن وجود دارد ؟ وارد مبحث «واژه‌شناسی»، تاثیر واژه ها برعملکرد مغز و در نتیجه، مدیریت ولع شد.


برچسب: یوگا ، اعتیاد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۱:۲۸ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)

استرس در دوران بارداری

استرس در دوران بارداری یکی از مسائلی است که به وفور ذهن مادران را درگیر میکند.

تعریف استرس

استرس در واقع ترسی است که دلیل آن در گذشته و یا آینده است و امروزه همچنان بر روی ما اثرگذار است. اما اضطراب حالتی از دلشوره و دل آشوبه است که دلیل مشخصی ندارد و میتواند از حالت و یا اتفاقی در گذشته و یا از آینده بوده باشد، اما به هر حال دلیل واضح و مشخصی ندارد. مثلاً ممکن است فردی از امتحان سال آینده خود هر روز در استرس باشد.

اهمیت دانستن دلیل استرس

همین که فرد دلیل استرس خود را میداند، اما در مواقعی دچار دل آشوبه هایی میشود (اضطراب) که هیچ دلیلی برای آن پیدا نمیکند و به یکباره دچار تپش قلب، تنگی نفس، عرق کردن دست ها و گر گرفتگی صورت میشود که همه نشانه های جسمانی اضطراب است. بنابراین با توجه و شناخت از تفاوت میان استرس و اضطراب میتوانیم تشخیص دهیم چه زمانی دچار استرس هستیم و چه زمانی دچار اضطراب هستیم.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۷:۴۸ توسط:بهزاد کرمی موضوع: نظرات (0)